Ідеї для бізнесу. У Гвардійському вже вирощують… креветки

Ідеї для бізнесу. У Гвардійському вже вирощують… креветки

06.12.2021 0 By nnu

Так, це дійсно, неймовірна подія, адже ми звикли, що ці ракоподібні мешкають на морях-океанах, а не ось тут, в сусідньому селі. Коли з Фейсбуку я дізналася про жінку, яка й загорілася ідеєю розведення креветок, в моїй голові спершу намалювалася картина каскадних ставків, джерельної води та купи проблем, пов’язаних з вирощуванням таких делікатних питомців. Проте спілкування зі Світланою Коваль розвіяло мої побоювання та навіть надихнуло на думку: а, може, й собі спробувати…

Маючи три освіти – педагогічну, медичну та юридичну – де тільки не довелося працювати Світлані. Була і фельдшером, і інспектором з нагляду в Райковецькій виправній колонії, інспектором з контролю за благоустроєм та санітарним станом міста Хмельницького, таксисткою, прачкою в бані, заступником сільського голови… Лише свою давню мрію – працювати в поліції – реалізувати не довелося.

– У 2017 році, коли залишилася без роботи, на сімейній нараді почали думати, чим би зайнятися, як дітей на ноги ставити, – розповіла жінка. – Вирішили худобу завести, щоб жити з домашнього господарства. Згодом старший син Руслан створив сімейне фермерське господарство. Маємо свою землю, сіємо зерно, корми, годуємо худобу. От думаємо ще третю корову брати…

Молодшенькі сини-двійнята нині навчаються у шостому класі. Але коли потрібно, теж включаються в роботу і допомагають старшим. Адже тут всі привчені не сидіти, склавши рук. А мама Світлана завжди ініціатор нових грандіозних задумів. Минулого року побачила в Інтернеті, як вирощують равликів. Загорілася новою справою. Знайшла фермера на Хмельниччині, котрий розвиває цю справу, поїхала, подивилася. Втім, каже, щось не ризикнула братися за ці мушлі, бо ринок збуту трохи проблемний – не дуже охоче українці ласують цим делікатесом.

– Але на цьому не зупинилася: таки хотіла розпочати якийсь цікавий і прибутковий бізнес, – продовжує Світлана. – І знову з головою занурилася в Інтернет у пошуках нової ідеї. І знайшла. Виявляється, у Київській області вже понад два роки, як дає доволі позитивний результат справа з вирощування прісноводної креветки. Зв’язалася з керівником ТОВ, розпитала про його бізнес. Він запросив в гості, подивитися на власні очі, як працює. І ми з сином поїхали. Виявляється, нічого складного і надто затратного тут немає.

Справа так сподобалася обом, що рішення прийняли майже одразу. За 55 тисяч гривень купили комплект для старту справи у компанії. За ці кошти отримали три басейни, мальок і всі необхідні компоненти для запуску справи. Крім того, родину постійно консультують з різних питань, допомагають. Є можливість зв’язатися з ветеринаром…

У власному гаражі обладнали міні-ферму. Зробили аналіз води з криниці. Перша партія креветок приїхала у жовтні. Відтоді з захопленням спостерігають за тим, як зростають «підопічні».

По суті, Ковалі є першопрохідцями в Хмельницькій області. До них вже навідуються бажаючі вирощувати креветки, придивляються до справи.

 • Це дуже вигідно. Адже креветку можна продавати від 30 грам, – продовжує розмову Світлана. – На це приблизно йде чотири місяці. Ціна за кілограм – чимала. Якщо ж її ростити довше, відповідно, дорожче реалізовуватимете. Особливо перед святами ціна ще зростає. Замовлень дуже багато. Є можливість реалізовувати як власникам ТОВ, або ж знаходити ринки збуту самостійно. До прикладу, кілограм креветок в ресторані продають в середньому по дві тисячі гривень. І попит є постійно. І не лише в підприємців з України.
 • А от чим же ж годувати цих рачків, щоб вони так швидко росли?
 • Вони їдять гарбузи, кабачки, кропиву, хробаки, опариші, огірки, груші, яблука, моркву, листя з моркви, дрібну рибу, їстивні гриби, словом, все, що є на городі, в саду, заморожена і свіжа… Перемелюю на м’ясорубці і даю по чайній ложці тричі на день. І цього вистачає. Навіть з карася голову відриваю, кидаю в басейн, а вони скубають її, і все виїдять. А в басейні 2,6 м на 1,6 м поміщається 750 штук креветок. Потрібно слідкувати, щоб все з’їли, не переїдалися, щоб вода не засмічувалася і був постійно кисень. Крім того, у так званому стартовому пакеті ТОВ надає ще й гранульований корм.
 • Чи потрібна електрика для цієї справи, і що робити, якщо пропаде світло? Адже таке, на жаль, буває у нас.
 • Світла їм, як такого, не потрібно. Лише треба воно для подачі кисню. Втім, за початкову суму нам дали перетворювач, який вставляється в розетку, і, в разі, відключення електрики, може забезпечити безперебійну роботу системи протягом двох діб.
 • Але ж приміщення для утримання такої ферми потрібно обігрівати?
 • І це передбачено. У комплекті йдуть відповідні тени, якщо приміщення не обігрівається. Проте у нас гараж є частиною будинку і обігрівається. Взагалі, креветки можуть рости при температурі від 18 до 29 градусів. Зрозуміло, чим тепліше, тим вони краще їдять і, відповідно, швидше ростуть. Тож, починаючи з травня і до вересня, їх можна вирощувати надворі. Достатньо лише викопати водойму завглибшки не менше 30 см, і щоб вода не тікала (або стелити на дно клейонку). Спочатку на дно засипати пшеницю або інше зерно, почекати, поки проросте, напустити воду і запустити креветки. Там вони можуть жити до холодів.
 • Як часто потрібно міняти воду?
 • Хіба що трохи приспускати при колібруванні креветки по мірі росту та при вилові. У другий бесейн – крупнішу, у третій – найкрупнішу. Ми вже відселили середні особини. Тож затрати води не дуже великі.
 • А вода може не підійти?
 • Такого ще не було. Тут ситуація схожа з утриманням рибок в акваріумах. Воду відстоюють і міняють. Або ж у рибних магазинах можна купити тест за 20 гривень і самостійно дізнатися якість води.
 • Обов’язково мати три басейни?
 • Зовсім ні. Ми бачили в людей і один. Виростили – і здали всю разом.
 • Ваші креветки смачні? Ви вже їх пробували?
 • Дуже смачні. До цього коштувала морські, їх не зрівняти. Тим більше, вирощені на власних кормах, свіжі…

Про свою нову справу Світлана Коваль може розповідати довго і з величезним захопленням. Вона охоче ділиться, хоча ще й малим, але достатнім для старту бізнесу досвідом. У планах родини – розширювати креветкову ферму. Попереду у них ще юридичні формальності ведення бізнесу, адже, зрозуміло, отримання прибутку має бути законним. Тож поки рачки підростають, фермерам є чим зайнятися. Вони сподіваються, що подібна гарна справа стане джерелом добробуту й інших родин, які готові і хочуть розвивати власну справу.

До речі, Світлана повідомила, що учасникам АТО/ООС товариство безкоштовно надає 50 штук малька креветок, аби спробували вирощувати вдома. Чи в акваріумі, чи в інших пристосованих для цього ємностях. Якщо буде зацікавленість і результат, то можна буде згодом і розпочати власну справу за допомогою ТОВ.

Спілкувалася Світлана ВОЛКОВА.