Поминальні дні: як вшанувати пам’ять померлих і що суворо заборонено робити на кладовищі

Поминальні дні: як вшанувати пам’ять померлих і що суворо заборонено робити на кладовищі

06.05.2021 0 By nnu

11 травня в Україні православні християни відзначать Радоницю – поминання покійних, що також називають Проводи або Гробки, залежно від регіонів. У церковних календарях Радониця завжди припадає на вівторок, тобто на 9-й день після Великодня, проводи – на другу неділю після свята або на понеділок (9-10 травня), а Червона Гірка – на неділю (9 травня).

Як потрібно поминати своїх померлих рідних і близьких, відвідуючи кладовища, що можна нести до могил, а що категорично не можна робити – читайте нижче в нашому матеріалі.
Зауважимо, що в 2021 році в багатьох областях ще були ослаблені карантинні обмеження, і кладовища залишаться відкритими для відвідування в дні поминання предків. Разом з тим влада закликає не забувати про заходи профілактики COVID-19, і уникати скупчення людей.

Свої рекомендації дали і священики, які звернули увагу на ряд “популярних” порушень церковних канонів людьми на кладовищах під час шанування пам’яті покійних.

Як слід поминати померлих і що не можна робити на Радоницю
Як розповів митрополит Черкаський і Чигиринський Іоанн, зазвичай Радониця (Проводи) нагадують велике міжсімейне застілля: родичі кладуть поверх могили солодощі і яйця, і самі сідають “пообідати” поруч, передає “Про все”. Однак Православна церква виступає проти такого формату.

“Перш за все ми радимо починати поминальний день у храмі, а не біля труни. Оскільки у Фомину неділю (9 травня – Червона Гірка, або Фомин день неділя 2-е по Великодню, – Ред.) в храмах служать панахиди в пам’ять про спочилих рідних”, – розповів він.

Митрополит додав, що в разі, якщо віруючий не можете прийти в неділю до церкви, можна відвідати храм за кілька днів до проводів, і замовити панахиду.

“Після неї можна йти на кладовище, бо за правилами на нього ходять, щоб закінчити почату в церкві молитву. Для цього й наші священники йдуть: щоб покропити могилки святою водою, щоб помолитися на кладовищі”, – каже священнослужитель.

Отець Іоанн наголошує, що формат проводів на кладовищах має відрізнятися від того, до якого українці звикли.

“Покладати їжу на гроби – не православно, її взагалі не можна класти поверх могили. Ми не підтримуємо об’їдання та “обпивання” на могилах, тим паче коли після людей лишається купа їжі та сміття на гробах і біля них”, – зазначив протоієрей.

Народні традиції поминання покійних, забобони і застереження
З давніх-давен в народі вважається, що на кладовищі потрібно приходити з частуваннями для покійних, які залишають біля могили біля надгробка. Часто для цього беруть солодощі і борошняні вироби (хліб, освітлені паски), спиртне (як правило – горілку). Якщо покійний за життя курив, приносять і сигарету. Також часто родичі їдять і п’ють біля могили, таким чином немов разом з покійним.
Між тим, такий звичай сходить ще до язичницьких тризн, і церква не заохочує ці дії.
Негласною забороною при відвідуванні кладовища вважаються гучні розмови або веселощі. Однак не прийнято занадто яскраво висловлювати свою скорботу, інакше, як деякі вірять, це може потривожити душу померлого, і небіжчик може спробувати “забрати” галасливого живого до себе на той світ.
Забобонні кажуть, що в жодному разі не можна обертатися, залишаючи кладовище. В іншому випадку існує небезпека захопити за собою душу померлого і привести її додому.
Існує міф, що кладовища становлять особливу загрозу для вагітних, немовлят і маленьких дітей до 7 років. Вважається, що нова душа, яка повинна прийти в цей світ, змушує мертвих згадати про земне життя і викликає в них сильну заздрість, і вони можуть спробувати забрати її до себе. Також кажуть, що у маленьких дітей зв’язок їх душі з тілом ще недостатньо зміцніла, і це робить їх вразливими до злих сил.

https://www.rbc.ua/